Bizakodásra ad okot, hogy júniusban a német termelés növekedést mutatott, havi szinten 1,4 százalékkal nőtt az elemzők által várt egy százalékkal szemben. Ez a fellendülés elsősorban az autóiparhoz köthető, ami a magyar gazdaság kilátásait javíthatja – véli a friss hazai ipari adatokat is értékelve a Makronóm Intézet elemzője.
2024. augusztus 07. 18:15
5 p
0
2
69
Mentés
Elemző: Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzője
A frissen kiadott ipari termelési mutatók kapcsán előzetes adatközlésében a KSH csak annyi említ meg, hogy mindössze két ágazatban, a vegyi anyag, termék gyártásában, valamint a fafeldolgozás, papírtermék gyártása, nyomdai tevékenység ágazatban nőtt a termelés az előző évhez képest. Ugyanakkor fontos kiemelni, hogy az ágazati adatok esetében a KSH rendszerint nem szokta figyelembe venni a naptárhatást.
A jelentős mértékben exportorientált hazai ipar esetében a legnagyobb problémát továbbra is a külső kereslet gyengélkedése, kiemelten a német ipar visszaesése jelenti, amelyet az óvatossági motívum miatt csak lassan élénkülő belső kereslet nem tud ellensúlyozni.
Kedvezőbb hírek nyugatról
Hosszú idő után azonban végre kedvezőbb hírek érkeztek a német iparból.
Júniusban a német ipar új rendelései az elemzők által várt kismértékű bővüléssel szemben jelentősen, 3,9 százalékkal nőttek májushoz képest. Ebben elsősorban a magyar gazdaság szempontjából is kiemelten fontos autóipari megrendelések játszottak szerepet, amelyek egy hónap alatt 9,3 százalékkal ugrottak meg.
Nőtt a német termelés is
Ugyanakkor ki kell emelni, hogy egy hónap adatából még nem érdemes messzemenő következtetéseket levonni, a rendelések volumene a júniusi bővülés ellenére is jelentősen elmarad a megelőző évi szintjétől és a nagyobb rendelések elmaradása nyomán az első negyedévestől is. Reménykedésre ad viszont okot, hogy az év hatodik hónapjában nemcsak a feldolgozóipari rendelésállomány, hanem a német termelés is növekedést mutatott, havi bázison 1,4 százalékkal az elemzők által várt 1,0 százalékkal szemben. A fellendülés itt is az autóiparhoz köthető elsősorban, bár hasonlóan a rendelésállományhoz, szerepet játszott ebben, hogy májusban nagyobb mértékű visszaesés következett be az ágazatban.
Mi várható a közeljövőben?
A hazai ipar kilátásait az elkövetkező időszakban is elsősorban a külső kereslet, kiemelten a legfontosabb külpiaci partnerünk, Németország teljesítménye befolyásolja. Amennyiben a júniusi adatok trendfordulónak bizonyulnak, és a német ipar fokozatosan elkezd kilábalni a válságból, annak a hatásai már rövid távon látszódhatnak a hazai adatokban, és ez a gazdasági növekedést is dinamizálná.
Kapcsolódó:
Címlapfotó: MTI/EPA/Filip Singer
További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.
Knut Abrahammal Németország és Magyarország kapcsolatáról, valamint hazája jogállamisági kérdéseiről és új Ukrajna-politikájáról beszélgettünk. Interjúnk.
Abból kiindulva, hogy az Egyesült Államokra már nem lehet számítani, európai nukleáris elrettentés van kialakulóban, vagyis az USA helyett Franciaország fog megvédeni minket. Boris Kálnoky írása.
A Tisza Párt kezdeményezése még a nemzetközi közvéleményt is félrevezette: több helyen arról írnak, a magyarok támogatják Ukrajna EU-tagságát.
p
0
0
1
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 69 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kovsa2
2024. augusztus 07. 21:02
//www.youtube.com/watch?v=fFk_9SPRp4k
Nyilván, én nem tudom hol az igazság. (Jó lenne tudni.) De ez a fiatalember nem a német ipar szárnyalásáról beszél. Sokkal inkább a mélyrepüléséről. A VW szárnyalása már olyan magasságokban jár, hogy sisakot osztogatnak a vakondokoknak, mielőtt kidugják a fejüket a túrásból.